Tabără de MTB pentru copii mari în Poiana Brașov 23-28 iulie 2023 (2)
martie 25, 2023

Circuit: Colinele Transilvaniei pe bicicletă – ediția a 8-a

1.100,00 lei2.050,00 lei

Perioada: 3-6 august 2023 (3 nopți/ 4 zile)

Nivel dificultate:

Tura Eco (aproximativ 30-40 km cu 300-500m diferență de nivel pozitivă/zi)

Tura Clasică (aproximativ 50-60 km cu 700-900m diferență de nivel pozitivă/zi)

Tura Sport/ Electrică (aproximativ 60-70 km cu 800-1100m diferență de nivel/zi)

Tehnicitate traseu: 80% forestier, poteci de munte, poieni, 20% asfalt.

Cazare: pensiuni agroturistice 3*

 

Pentru a achita avans folosește cuponul: avans50%

Golește

Informații utile

Într-o societate din ce în ce mai sedentară venim cu o alternativă, pentru ieșirea din stresul cotidian și pentru obținerea unei condiții fizice de invidiat.

A 8-a ediție dar de fiecare dată pe alte poteci și drumuri de pământ, prin Colinele Transilvaniei, vor fi 4 zile de pedalat, cu multe obiective de vizitat si multe zone, oameni si tradiții de descoperit. În plus la fel ca și la celelalte evenimente organizate de noi, atmosfera va fi una de prietenie în care nu va lipsi distracția.

Circuitul se adresează persoanelor active, care îndrăgesc sportul, natura și tradițiile. Se va merge într-un ritm relaxant și ne vom împărți în echipe, astfel încât să ne bucurăm de peisaje, de obiective și de activitate.

Acest eveniment se potrivește foarte bine famiilor cu copii cărora le place să facă mișcare în natură și să descopere locurile frumoase din țara natală. La cerere putem rezerva cazare și mesele pentru însoțitorii celor care vor lua parte la circuit.

Circuitul face parte din proiectul ”Descoperă România pe bicicletă și Carpații pe picioare”. Află mai multe detalii despre valorile proiectului aici.

Suntem o echipă tânără, dar specializată în același timp, căreia îi place să își petreacă timpul în mijlocul naturii. Noi am renunțat la confortul urban și ne-am asumat că vrem să împărtășim activitățiile și cunoștiințele noastre.

Liderul echipei este Silviu Bălan, sportiv de performanță la Clubul CSA Steaua, Ghid Montan, Instructor de schi, Președinte al Asociației Sport Montan Săcele.

Mai multe detalii despre echipă aici.

4 zile petrecute într-o atmosferă care te va face să revii cu siguranță cu noi.

✓ descoperirea unor locuri pitorești din România

✓  vizitarea obiectivelor turistice și descoperirea vechilor tradiții

✓ descoperirea Colinelor Transilvaniei

✓  descoperirea moștenirii lăsate de sași

✓  ocazia de a lua parte la ture de MTB într-un cadru organizat

✓  amintiri frumoase, o „reîncărcare a bateriilor”

Prieteni, asemenea ție, care gândesc la fel și văd lucrurile ca tine, astfel noi spunem că suntem familia Tabere si Circuite, atât echipa cât și grupul de participanți.

Ce spun cei care au participat la evenimentele noastre: Testimoniale.

  • Cetatea Rupea
  • Biserica Fortificată din Viscri
  • Rezervația de Stejari Seculari de pe platoul Breite
  • Cetatea Medievală Sighișoara 
  • Castelul Bethleen din Criș
  • Biserica Fortificată din Biertan
  • Cetatea din Mediaș
  • Stațiunea Balneară Basna

Contribuția de participare este de 2050 lei și include:

✓ 3 nopti cazare în pensiuni agroturistice diferite, camere duble sau triple (la cerere și cu costuri suplimentare în cameră single)

✓ mic dejun și cină

✓ picnic în timpul zilei

✓ transferul bagajelor de la o cazare la alta

✓ ghidaj pe tot parcursul traseului – minim 2 ghizi la 10 persoane

✓ pachet fotografii și filmare oficială

✓ asistență tehnică pe toată perioada

✓ o ședință de masaj sportiv

✓ Suc de mere Livezile Dobrinoiu

Pachetul nu include:

✓ Transferul din Mediaș la Rupea de la final de circuit

✓ Intrările la obiectivele turistice de pe traseu

✓ Transportul, băuturile și gustările

✓ Închiriere echipament – bicicletă

Am creat un pachet și pentru însoțitor în valoare de 1100 lei ce include:

  • 3 nopti cazare în pensiuni agroturistice diferite, camere duble sau triple
  • Mic dejun și cină
  • Picnic în timpul zilei
  • Transferul bagajelor de la o cazare la alta

Pentru a lua parte la circuit trebuie să știi să mergi pe bicicletă, să îți placă și să îți dorești!

Nu în ultimul rând trebuie să mai fi mers cel puțin o zi întregă pe bicicletă și mai multe zile consecutive off-road.

Dacă nu ai bicicletă, nici o problemă, îți putem închiria la cerere. Atât mountain-bike cât și bicicletă electrică.

Pentru ocuparea unui loc în circuit se completează formularul de înscriere de pe pagina evenimentului, apoi se verifică produsul adăugat în coș și se finalizează comanda.

La înscriere, pentru ocuparea unui loc în circuit se achită un avans de jumătate din valoarea taberei.

Metode de plată:

  • cu cardul direct pe site. Pentru a achita avansul cu cardul direct pe site se folosește cuponul: avans50%
  • prin transfer bancar. Achitarea avansului prin transfer bancar se face în maxim 5 zile de la data înscrierii pe site,  în contul cu următoarele date: Asociația Sport Montan Săcele (CIF 37817276, str. 7 Izvoare nr.24, Săcele) COD IBAN RO47RNCB0059155745170001 deschis la Sucursala Titulescu-Brașov a Bancii Comerciale Române cu mentiunea “donație Circuit Colinele Transilvaniei 2023/nume participant”

Avansul nu se restituie în cazul în care participantul nu mai poate veni în circuit dar dacă suntem anunțați cu 3 săptămâni înainte de eveniment se poate transfera în contul unui alt eveniment.

Data limită înscriere Miercuri, 12-07-2023, orele 14.00

Circuitul se va organiza doar dacă se vor înscrie minim 10 persoane iar numărul maxim de locuri disponibile este de 20.

Cazările sunt atent alese astfel încât să vă doriți să reveniți ulterior și cu cei dragi pe aceste meleaguri.

Noaptea 1: La Hansi și Pensiunea Elena, Criț, jud. Brașov – camere de 2 și 3 paturi. Detalii aici

și aici.

Noaptea 2: Hanul din Pădure, Stejărenii, Jud. Mureș – camere cu 2 și 3 paturi. Detalii aici.

Noaptea 3: Medieval Apartments și El Greco în Axente Sever, Jud. Sibiu. Detalii aici.

La cerere putem să vă rezervăm cazare și pentru noaptea 0, în Rupea.

  • Bicicletă MTB
  • Kit pană (pompă, cameră, petice)
  • Plăcuțe de frână sau saboți de schimb
  • Stop bicicletă
  • Frontală
  • Cască
  • Haină de ploaie
  • Tricou mânecă lungă /tricou + mânecuțe
  • Pantaloni lungi /pantaloni scurți + încălzitoare
  • Mănuși
  • Ochelari de soare
  • Dulciuri (ciocolată, glucoză, miere, batoane, geluri etc.)
  • Recipient de 0,75 l pentru apa (PET, bidon, water-bag, etc)
  • Îmbrăcăminte și încălțăminte de schimb și lejeră pentru purtat în zona cazării
  • Act de identitate
  • Cremă cu protecție solară

Pentru buna desfăşurare a taberei toţi participanţii trebuie să-şi cunoască drepturile şi obligaţiile, astfel eventuale probleme apărute vor fi soluţionate într-un timp scurt şi fără a afecta programul cursului.

Detalii regulament

Program circuit

Întâlnire la ora 10.00 la Cetatea Rupea. Cine dorește poate vizita cetatea și ulterior pornim spre Viscri, satul săsesc promovat de Regele Charles în întreaga lume. Călătoria continuă apoi pe poteca specială de biciclete făcută de Fundația Adept până în satul săsesc Criț unde înnoptăm.

  • Tura Eco 40 km cu 450 m+
  • Tura Clasica 42 km cu 600 m+
  • Tura Sport 55 km cu 900 m+ 

Din Criț continuăm pe poteca de biciclete spre Sighișoara. În cetatea Sighișoara vom face o pauză, în atmosferă de perioada medievală. Urcăm apoi spre Rezervația de Stejari Seculari din Breite și coborâm pe un single trail spre Hanul din Pădure, cazarea noastră din această noapte. Cei care mai au energie vor vizita și Castelul din Criș înainte de cina.

  • Tura Eco 40 km cu 450 m+
  • Tura Clasica 42 km cu 600 m+
  • Tura Sport 55 km cu 900 m+

Pornim spre Biertan unde vom vizita Biserica Fortificată care face parte din Patrimoniul Unesco. Continuăm pe drumuri de pământ și poteci prin pădure și pe coline spre ultima noastră cazare.

  • Tura Eco 50 km cu 150 m+
  • Tura Clasica 68 km cu 400 m+
  • Tura Sport 82 km cu 950 m+

Ultima zi este un pic mai scurtă, dar va fi intensă și va cuprinde farmecul colinelor cu ale sale săsești. Vom face o oprire în Stațiunea Balneară Basna pentru a ne alimenta cu sare și apoi pornim spre Mediaș, orașul care ne va fi destinația finală.

  • Tura Eco 15 km cu 100 m+ 
  • Tura Clasica 40 km cu 450 m+ 

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Circuit: Colinele Transilvaniei pe bicicletă – ediția a 8-a”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate evenimentele